Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
HZ.EYÜP SULTANIN HAYATI Eyüp Sultan (Hz. Halid Bin Zeyd EbvveeUcirc; Eyyub El-ensârî) Kimdir?EYÜP SULTAN (HZ.HALİD BİN ZEYD EBvveeUcirc; EYYUB EL-ENSvveeAcirc;RvveeIcirc;) KİMDİR? Medineli müslümanlardan ve hicret sırasında Hz. Peygamber'i evinde mis vuslatfm.com Gençliğin Yeni Mekanı Burası
» vuslatfm.Com - Gerçek Paylaşımın Tek Ve Değişmeyen Adresi...Gerçek Paylaşım Platformu...
Dosya Yükle
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E Posta Tavsiye Et İletişim Player Rss Seo Tema                            
vuslatfm.com Gençliğin Yeni Mekanı Burası

Anasayfa

SİTENİ EKLE

İLAN EKLE
Hesabım
KLİP İZLE

Resim Galeri
HABERLER REKLAM
DİNİ KONULAR
RADYO DİNLE
 
  MP3 İNDİR   Forum  
» Üyelik
Adınız :  
Şifreniz :  
Hatırla :   
Yeni Kayıt |  Şifremi Unuttum
Onay Kodu Almadım
    
» Advertisement
» Forum
                             ~ ~ ~ Forum ~ ~ ~
» Forum > Dini Konular & Dini Paylaşımlar > HZ.EYÜP SULTANIN HAYATIPuan Ver : [ 20 ]    
yasemin
Yönetici

Durumu Dışarıda

Yaş : 44
Cinsiyet : Bayan
Mesaj Sayısı : 51
Giriş Sayısı : 87
Forum T. Puanı : 140
Msn : Bilgi Yok
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
62%
Aktiflik
8%
Forum Katkısı
5%
Tüm Siteye Katkısı
5%
                                              

Eyüp Sultan (Hz. Halid Bin Zeyd EbÛ Eyyub El-ensârî) Kimdir?

"EYÜP SULTAN (HZ.HALİD BİN ZEYD EBÛ EYYUB EL-ENSÂRÎ) KİMDİR?"
Medineli müslümanlardan ve hicret sırasında Hz. Peygamber'i evinde misafir eden sahâbidir... Bütün Müslümanlar Peygamber efendimizi kendi evlerinde misafir etmek istiyordu. Bunun üzerine Peygamber efendimiz devesini serbest bıraktı. "Kusva" adlı bu deve Eyüp Sultan hazretlerinin evinin önünde çöktü. Peygamber efendimiz Eyüp Sultan hazretlerinin evinde yedi ay misafir olarak kalmıştır. Eyüp Sultan hazretleri Bedir, Uhud, Hendek ve diğer bütün savaşlarda peygamber efendimizin yanında İslâm cihad hareketlerine katılmıştır.

Peygamber efendimizin vefâtından sonra da bütün gazâlarda yer almıştır. Hz. Ali'nin hilâfeti döneminde onunla birlikte Hâricilere karşı savaşmıştır. Hz. Ali'nin Medine'deki kaymakamı Eyüp Sultan'ın Halid ve Muhammed adlı iki oğlu, Umre adında bir kızı vardı.
Rasûlullah (s.a.s.) İstanbul'un fethini ashâbına anlatıp, "İstanbul elbette fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir" diye müjdelemiştir. Hicrî 52. yılda Muaviye oğlu Yezid kumandasındaki Müslümanlar İstanbul'u kuşattılar. İslâm akîdesinin dünyanın dört bir yanına yayılması husûsunda çok canlı ve diri bir gayrete sahip olan Müslümanlar İstanbul'un fethi ve İslâm devletinin sınırlarına dahil olmasını şiddetle arzuluyorlardı. Eyüp Sultan hazretleri bu seferin hazırlanması için çok çalışmış ve sefere karşı çıkanlara öğütlerde bulunmuştu. Uzun bir yolculuk yapan Eyüp Sultan hazretleri yaşının çok ilerlemesinden dolayı İstanbul'a yaklaştıkları bir sırada hastalanmış, Yezid'e, öldüğü takdirde cenazesinin hemen gömülmeyerek ordunun varacağı en ileri noktaya kadar *****ürülmesini ve o yerde gömülmesini vasiyet etmişti. Burada defnedilen Eyüp Sultan hazretleri Müslümanların İstanbul'da bir sembolüdür.

Fatih, 1453 tarihinde büyük ordusuyla İstanbul önüne geldiği zaman bütün bu rivayetleri biliyor, Eyüp Sultan hazretlerinin kabrini bulmak istiyordu. Padişah bu isteğini hocası Ak-Şemsettin’e iletti ve Şeyh Eba Eyyup’un kabri olduğunu bildirdiği yer bir iki arşın kadar kazılınca bir beyaz mermer çıkacağını anlattı. Orası kazıldı, Ak-Şemsettin’in dediği gibi beyaz mermer meydana çıktı, mermerin üzerinde “Haza kabri Halit İbni Zeyd” ibaresi yazılıydı.
Kabir bu suretle belli olunca silâhtar, padişahın emriyle kendisi tarafından yerleri değiştirilen çınar dallarının ne yapılacağını Ak-Şemsettin, dalların sonradan dikildiği yerin Eba Eyyup’un yıkandığı mevki olduğunu ifade etti ki, şimdi Eyyup türbesinin hacet penceresi karşısında etrafı demir parmaklıkla çevrilmiş olan yer bu mevkidir.
Eyüp Sultan’ın kabrinin bulunmasından sonra burada şehrin ilk külliyesi oluşturuldu ve Osmanlı Padişahları asırlar boyunca Eyüp Sultan Türbesi’nde kılıç kuşanarak Eyüp Sultan’a verdikleri önemi göstermişlerdir.
Eyüp Sultan için yaptırılan külliye tamamlandıktan sonra, etrafına evler inşa edildi. Fakat, nüfus bu yörede gelip geçici idi. Buraya halk taşradan yılın belirli günlerinde ibadet için gelirdi. Fatih Sultan Mehmed zamanında İstanbul’un iskanı için uygulanan politikalar çerç eveler net icesinde Eyü p Sultan külliyesi ; çevresine Bursa’ dan gelenl er yerleştirilmiştir.
Böylece dini bir anının etrafında şehrin önemli ve Bizans surları dışında, yeni bir yerleşme bölgesi kurulmuş oldu.
Fatih döneminde başlayan imar hareketleri, Sultan II.Bayezıt ve özellikle Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa ettirilen cami, medrese, imaret v.s. ve kırk çeşme su yollarının yapılması gibi büyük imar faaliyetleri ile devam ettirilmiştir.
Bu dönemde Eyüp Sultan büyük gelişme göstermiş olup; Eyüp Sultan yerleşme dokusu, bir önceki döneme göre fazla yayılmamakla birlikte mevcut doku içinde önemli imar hareketleri olmuştur. Mimari yapı, malzeme ve süslemelerde yansıyan üslubu ile Osmanlı klasik döneminin en güzel örneklerini sergilendiği yapılar, burada gelişen sosyal ve kültürel ortamın da bir göstergesi olmuştur.
İstanbul’da ölen devlet adamlarından, saray mensuplarından, hatta zengin şehirlilerden çoğu cenazelerinin Eyüp Sultan Türbesi civarına gömülmesini istemişlerdir. Çünkü Eyüp Sultan Camii minarelerinde okunan ezan sesinin işitildiği yerlerde gömülü olan Müslümanların kabir azabından kurtulacakları inancı halk arasında yerleşmiş bir inanıştır.
İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’a bir müddet için gelen herkes mutlaka Eyüp Sultan Türbesini ziyaret etmiştir. Türbeler kapatıldıktan sonra bile hacet penceresi önünde dua etmek suretiyle Eyüp Sultan’ı dışarıdan ziyaret edenlerin sayısı pek çoktur. Ziyaret etmek için belirli gün ve saati bulunmayan Eyüp Sultan’ı isteyen istediği zaman ziyaret edebilir. Ancak, Cuma günleri, kadir ve arife gün ve geceleri ziyaretçiler artar.
Cuma salâsı verilirken caminin iç avlusundaki büyük çınarları çevreleyen demir parmaklığın dört köşesindeki muslukları, işler,i ters gidenler ve kısmeti bağlı kızlar açarve suyu akar bırakarak geçer, arkadan gelen kimse musluğu önce kapar sonra yeniden tekrar açarak suyu akar bir halde bırakır.
Eyüp Sultanın çocukları çok sevdiğine inanılır. Onun için anne ve babalar senede birkaç defa çocuklarıyla beraber Eyüp Sultan’ı ziyaret ederler. Sünnet ettirilecek, okula başlatılacak çocuklar hattâ yeni işe girecek delikanlılar Eyüp sultan türbesini ziyaret ederler.
Eyüp Türbesi, Fatih Vakfiyesi gereğince, Cuma geceleri açık bulunur ve Kur’an okunurdu. Diğer hayır sahipleri de Pazartesi ve Kadir geceleri açık bulundurarak Kur’an okutulması hakkında tesisler yaptırmıştır ki, 10 türbedar ve 72 Kur’an okuyucusu olmak üzere 117’ye baliğ vazife sahibi bulunmakta idi. İşte bu yüzdendir ki muhit bir çok kabirler ve türbelerle çevrilmiş ve bu husus bütün Eyüb’a sirayet etmiştir. Eyüp beldesi uhrevi bir şehir halini almıştır. Bu suretle nice mimari eserler vücut bulmuş, nefis san’at eserleri, lâhitler, mezar taşları, hazireler yaratılmıştır.
Yahya Kemal, 5 Mart 1922 tarihli Tevhid-i Efkâr gazetesinde yayınlanan “Bir rüyada Gördüğümüz Eyüp Sultan” başlıklı yazısında;
“Eyüp Sultan, Türklerin ölüm şehri Eyüp Sultan, Avrupa toprağının bittiği sahilde İslam cennetinin bir bahçesi gibi yeşil duruyor. Bu ölüm bahçesine bir defa girenler, kendilerini bir servi ve çini rüyası içinde kaybolmuş gibi hissettikleri zaman biliyorlar mı ki hakikaten bir rüyada bulunuyorlar?. Çünkü İstanbul’u fethetmeye gelen Türk ordularının hicretin 857’inci senesi baharında, surlara karşı gördükleri bir rüya idi. İşte o rüya, Haliç’in kenarında gördüğümüz yeşil şehir oldu.” demektedir.

Bu Konu vuslat Tarafından 14.12.2008 02:28:55 Tarihinde Düzenlendi

Bu Konu vuslat Tarafından 14.12.2008 02:31:08 Tarihinde Düzenlendi


---İMZA---

Bilgi Yok

Tarih 29.08.2008 20:37:57 Kimler Okudu : 17 Kişi         MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren vuslatPuan Ver : [ 0 ]    
vuslat
-

Durumu Dışarıda

Yaş : 41
Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 624
Giriş Sayısı : 1176
Forum T. Puanı : 398
Msn : orsa_32@hotmail.com
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
58%
Aktiflik
117%
Forum Katkısı
62%
Tüm Siteye Katkısı
80%
                                              

Ellerine sağlık bizimle paylaştığın için.


---İMZA---

Eger Bir Gun Dunyaya Ait Cok Buyuk Bir Derdin Olursa, Rabbi'ne Dönüp
''Benim Büyük Bir Derdim Var''
Deme!

Derdine Dönüp 
''BENIM COK BÜYÜK BIR RABB 'IM VAR!''
De!
 

www.vuslatfm.com

Tarih 14.12.2008 02:32:52 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren mCgOkHNPuan Ver : [ 0 ]    
mCgOkHN
Tiryaki Üye

Durumu Dışarıda

Yaş : 23
Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 412
Giriş Sayısı : 842
Forum T. Puanı : 336
Msn : vuslatfmcom@windowslive.com
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
32%
Aktiflik
84%
Forum Katkısı
41%
Tüm Siteye Katkısı
41%
                                              

ELLERİNE SAĞLIK...ABLACIM....


---İMZA---

 

 

 

 

 ! ! ! . . . Ŝớ Ł įŤẵ Яϊ ĻĦцмλЙ . . . ! ! !

Tarih 14.12.2008 08:25:50 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren huseyinPuan Ver : [ 0 ]    
huseyin
Yeni Üye

Durumu Dışarıda

Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 255
Giriş Sayısı : 328
Forum T. Puanı : 328
Msn : Bilgi Yok
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
50%
Aktiflik
32%
Forum Katkısı
25%
Tüm Siteye Katkısı
28%
                                              

Saollllll Ablacagııım


---İMZA---

MERHABA GENÇLİK :)

Tarih 14.12.2008 15:08:01 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren PusatPuan Ver : [ 0 ]    
Pusat
Yeni Üye

Durumu Dışarıda

Yaş : 44
Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 20
Giriş Sayısı : 15
Forum T. Puanı : 28
Msn : Bilgi Yok
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
62%
Aktiflik
1%
Forum Katkısı
2%
Tüm Siteye Katkısı
3%
                                              

Cok Güzel Olmus Hanfendi Elerine Sağlık..


---İMZA---

Seni Sevdigim Kadar Kimseyi Sevmedim

Tarih 31.01.2009 18:46:15 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren yaseminPuan Ver : [ 0 ]    
yasemin
Yönetici

Durumu Dışarıda

Yaş : 44
Cinsiyet : Bayan
Mesaj Sayısı : 51
Giriş Sayısı : 87
Forum T. Puanı : 140
Msn : Bilgi Yok
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
62%
Aktiflik
8%
Forum Katkısı
5%
Tüm Siteye Katkısı
5%
                                              

İstanbul,da Yaşayanların buraya ziyarete gitmesini tavsiye ederim.


---İMZA---

Bilgi Yok

Tarih 01.03.2009 21:50:14 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
» Cevap Veren McErenPuan Ver : [ 0 ]    
McEren
Yıldız Üye

Durumu Dışarıda

Yaş : 23
Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 454
Giriş Sayısı : 977
Forum T. Puanı : 1540
Msn : mc_eren27@hotmail.com
Kişiyi : Arkadaşım Yap

Olgunluk
32%
Aktiflik
97%
Forum Katkısı
45%
Tüm Siteye Katkısı
45%
                                              

inş birgün kısmet olur herkese


---İMZA---

GüN GeLiR GöZüMDeKi HeR DaMLa YaŞıN TeK TeK HeSaBıNı SoRaRıM...


Tarih 01.03.2009 23:09:09 MesajAt | Bilgileri | WebSitesi | Konuları | Cevapları         Alıntı | Word | Yazdır | Gönder
Sayfalar : [1]
Bu konuda 1 sayfa 6 cevap var
» Son Konular İstatistik Forumda Ara
LAZ VAMPİR TİRAKULA İZLE...
Azer Bülbül - Duygularım (2011)...
Aslı Güngör - Aslı Gibidir (2012)...
Ogün Şanlısoy - Ben (2011)...
Murat Kurşun - Seni Sevmek (2011)...
Üst Kategori (14)
Alt Kategori (167)
Konular (1698)
Cevaplar (4659)
Toplam Adettir

Başlık : Konu : Cevap :
» Bugün Giren Üyeler : 0
|#Genel Sorumlu|@Site Yöneticisi|*Bölüm Editörü|+Forum Editörü|!Sohbet Editörü|Çömez Üye|Yeni Üye|Azimli Üye|Hevesli Üye|
|Çalışkan Üye|Verimli Üye|Bağımlı Üye|Abone Üye|Tiryaki Üye|Yıldız Üye|Bilgin Üye|Prof Üye|Üstad Üye|Süper Üye|Altın Üye|Ulu Üye|
» Menü
» Ana Menü Anasayfa Forum Sohbet Toplist İlanlar Ceza Evi Üyeler Kadromuz Admine İlet Tavsiye Gönder Ziyaretçi Defteri Resimler videolar MP3 İNDİR
» Copyright Yukarı
2oo7-2oo11 © Copyright Vuslatfm.Com
Wap Web Site Tasarım Kodlama © 2oo6-2oo8 ByCafer Destek AspSitem Version 3.6